Kteří poslanci létají na zasedání Parlamentu?

25. října 2007 v 18:24 | Filip Černý |  Kauzy jednotlivě
Během natáčení reportáže o poslaneckých výhodách jsem se obrátil na poslance a senátory ze Severomoravského kraje s otázkami, zda využívají leteckou dopravu při cestě do práce. Jak známo zákonodárci mají možnost cestovat z Ostravy do Prahy na zasedání parlamentních komor letecky. Kanceláře jim potom letenky proplatí. Tato výhoda je pro daňové poplatníky relativně nákladná, senátoři tak ročně procestují 400 tisíc korun, poslanci desetkrát vyšší sumu.
Viděno optikou časové úspory, kterou si zákonodárci vypomáhají při argumentaci, proč je nutné létat: objektivní výpočty nám ukázaly, že zastupitelé při využití linky ČSA mohou ušetřit maximálně hodinu oproti cestě vlakem. Tato hodina stojí občany více než 5 tisíc korun na nákladech za dopravu. A to nepočítám ohromný rozdíl ve zněčištění ovzduší.
(Výpočet jsme provedli na hypotetické trase Magistrát Ostravy - Poslanecká sněmovna v Praze, kdy létající poslanec využívá tyto dopravní prostředky: taxík na Mošnov, letadlo, taxík z Ruzyně do PSP; zatímco šetřivý poslanec jede tramvají (ze zákona zdarma), Pendolinem (zdarma), a tramvají do PSP (zdarma). Počítali jsme, že letící poslanec bude na letišti půl hodinu před odletem.)
Protože sněmovna po zájmu médií odmítla zveřejňovat, kdo kolik prolétá, poslal jsem severomoravským poslancům a senátorům otázky na jejich oficiální emailové adresy. Odpověď mi nepřišla od poslanců a senátorů:
Pavel Hrnčíř (ODS)
Jaromír Chalupa (ČSSD)
Radim Chytka (ODS)
Miroslav Krajíček (ODS)
Jaroslav Krupka (ODS)
Alfréd Michalík (ČSSD)
Břetislav Petr (ČSSD)
Petr Rafaj (ČSSD)
Martin Říman (ODS)
Karel Sehoř (ODS)
Hana Šedivá (ČSSD)
Petr Wolf (ČSSD)
Lubomír Zaorálek (ČSSD)
František Kopecký (ODS)
Otakar Veřovský (ČSSD)
Igor Petrov (SNK)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama