Za miliardový smír nabízejí milost

11. prosince 2006 v 16:04 | Filip Černý
Vláda Mirka Topolánka požádala o milost pro manažery japonské banky Nomura. Takový krok nemá v polistopadové historii obdoby. Ministr Vlastimil Tlustý žádost doplnil informací, že bankéři jsou pravděpodobně stíhání na politickou objednávku¨bývalé vlády. V případu krachu IPB banky, o který v celé věci jde, nejsou tak skandální obvinění ničím, co by překvapilo. Příběh IPB je totiž příběhem přímého propojení politické moci s podnikatelskou sférou stojící mnohdy za hranicí zákona.
Prezident Václav Klaus sice vládě s milostí nevyhověl, ale otázky zůstávají. Proč vláda chtěla proces zastavit? A za co vlastně jsou bankéři stíháni? Podívejte se tady na Reportéry ČT, pokud si chcete připomenout největší krach v historii České republiky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gnome | 15. prosince 2006 v 19:10 | Reagovat

Díky za "Nomuru" ... i když ... V reportáži jste více-méně shrnuli otazníky, které v souvislosti s touto kauzou, a zejm. pak s jejím "vyřešením", vyvstávají - s důrazem na etický rozměr celé záležitosti, což určitě není ne-důležité. Přesto není od věci podotknout, že ani ta ryze právní stránka postupu vlády např.v souvislosti s rozhodnutím požádat prostřednictvím min.fin. prezidenta o udělení abolice bylo nelegální (je to můj názor, právní experti to tak vyhraněně nevidí – doufejme, že pouze díky větší erudici) ... Je totiž otázkou, zda lze vůbec tento krok za legální označit respektujeme-li zákl.princip právního státu – podrobení st.moci zákonu ... /Ústava čl.2(3), LZP&S čl 2(2)/ ... - obecně -  etická a morální stránka věci je zcela jistě neopomenutelná, přesto však, respektujeme-li vládu práva, vládu zákonů, musí být řekněme čistě "pozitivistický" přístup, i pro zachování právní jistoty, vždy na prvním místě a "vyšší principy" mohou případně legitimovat /a de facto i legalizovat/ odlišný způsob postupu ex post ...  btw ono totiž formální a faktická spravedlnost nemusí jít, a často ani nejdou, ruku v ruce ... Zde mi ovšem dodatečné "ospravedlnění" tohoto kroku jako dostatečné nepřipadá, a nemohu si pomoci, že i odůvodnění ze strany hlavy státu, proč žádosti nevyhovět, hovoří právě ve prospěch mého názoru...

d.

2 Filip | 18. prosince 2006 v 15:15 | Reagovat

Děkuji za  zajímavý názor!

3 Luban | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 2:53 | Reagovat

Moc dobrý. Těším se na další

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama